Walkabout

Ahoj všem, vítejte na blogu Filmové a profánní, kde – ve skromné víře, že potěší alespoň jednoho jediného čtenáře – publikuji všechny své filmové texty (školní i mimoškolní), které mají alespoň trochu hlavu a patu.

Bohužel nejsem příliš psavý typ, resp. psaní je pro mě poměrně dlouhým a vysilujícím procesem, který vyžaduje více než jen spoustu volného času, tudíž se zde nové příspěvky objevují a budou objevovat s poměrně velkými časovými rozestupy. Snad se to ale pozitivně projeví na jejich kvalitě. V brzké době se můžete těšit na články o filmech Strom života (ano, opětovně, byť úplně jinak; nedá mi spát) Nebeské dny, Barmská harfa a na delší esej o dokumentárním filmu Standard Operating Procedure.

Jsem zastáncem osobního, „subjektivního“ psaní o filmu; léčím se jím ze školních traumat. Možná tudíž budete mít při čtení mých textů a interpretací dojem, že do popisovaných filmů dosazuji něco, co v nich pravděpodobně ani není. Snad je to proto, že všechny zdejší texty nejsou pouze zprávou o tom kterém filmu, ale také o způsobu jakým vidím a prožívám svět, jaké motivy a detaily si vybírám ze skutečnosti, co mě dlouhodobě (či momentálně) fascinuje – zkrátka o mně samotném. A jako takové odrážejí i můj osobnostní vývoj. Rád poznávám druhé nejen skrze jejich činy, ale také myšlenky a slova, kterými komunikují. Věřím, že dobrý text o filmu by měl být schopen vytvořit prostor setkání, navázat se čtenářem blízký vztah.

Ničeho si na filmu necením více než vzácné možnosti k neotřelému přemýšlení, reflexi vlastního životního postoje či k hlubokému citovému a duchovnímu prožitku. Film je pro mě šancí k nahlédnutí toho, co nás přesahuje, co nás definuje. A příliš nesejde na tom, zda je touto šancí béčkový horor nebo nejnovější film Terrence Malicka. Obecně se tedy nesnažím ani tak ukazovat, jak film funguje, nebo nefunguje – na to se mi bohužel nedostává toho správného systematického myšlení -, ale spíše, že si zasluhuje více než zběžnou pozornost. A především: Filmy se snažím nejen sledovat, ale také vidět.

Reklamy